Samarbeids- partnere:





|
ETTER 22 JULI-DØGN: - Sju rene klarværsdager, i alt åtte penværsdager og bare seks overskyede dager
Mandal-Eigebrekk, 22.07.20: Dagens, dvs. onsdagens, siste værobservasjon på Vær og Vinds sommerbase er utført iht Meteorologisk institutts håndbok i meteorologiske observasjoner, i de siste ti minuttene opp til kl. 20.00 CEST. Vi gjør opp status!
En middeltemperatur for de 22 juli-døgnene hittil viser 14,0 grader her på ex-41010 MANDAL-EIGEBREKK. Det er 1,2 grader under det normale i inneværende normalperiode 1961 -- 1990. Det er, som man forstår, noe i underkant av det "gode". Spesielt når man vet at det i løpet av de seneste 30 årene er også sommermåneden juli blitt varmere, kanskje så mye som en hel grad. Men VÆRET her nede på landets sydspiss har ikke vært å forakte:
¤ Sju klarværsdager ¤ Åtte penværsdager ¤ Seks overskyede dager. ¤ Åtte døgn helt uten nedbør.
Vi vil tro at det ikke er noen av de offisielle -- 20 værstasjonene der levende værobservatører er ute minst tre ganger om dagen, morgen kl. 08.00, middag kl. 14.00 og aften kl. 20.00 CEST -- kan mætsje en slik statistikk. Det er ikke for ingenting at nettopp landets sørligste by, Mandal, kan skilte med betegnelsen "solskinnsbyen fremfor noen". I hele årrekken fra og med 1861 til og med 2007 var det lokale værobservatører, høyst levende og oppegående, som var opptatt av det fine sommerværet i sommerbyen Mandal. Dette var også årsaken til at Vær og Vinds ansvarlige for mer enn femti år siden rådet sin far til å kjøpe nettopp dette stedet på Eigebrekk øst i Mandal by og kommune, fra 1.1.2020 blitt til Lindesnes kommune.
- Nesten like mye blå himmel som skyer Hittil i juli 2020 har himmelen over Mandal-Eigebrekk vært dekket av skyer i 53,4 prosent av de 66 observasjonene hittil i sommermåneden juli. Midlere skydekke har vært 4,3 åttedeler. Akkurat dette klager vi ikke på! Men det er vinden hovedsakelig fra vestsørvest, som gir kaldt overflatevann i indre Skagerrak og dermed kjølig vær på kysten. Likevel tror vi at et temperaturunderskudd på 1,2 grader er det ikke noen offisielle klimastasjoner hos Meteorologisk institutt som kan skilte med! Det snakkes om flere grader under det normale og at årets juli blir den kaldeste på 2000-tallet. Det gjenstår ennå ni døgn av juli 2020, so kan forandre på et dårlig hovedinntrykk av måneden så langt. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|