Samarbeids- partnere:





|
HVA BLE EGENTLIG DEN HØYESTE JULI-TEMP'EN?: - Klimatologisk månedsoversikt gir svaret på mandag
Mandal-Eigebrekk, 01.08.20: De ansvarlige for Klimatologisk månedsoversikt fra Observasjon- og klimadivisjonen på Meteorologisk institutt vil mandag stå overfor dette problemet: Hva blir månedens høyeste juli- temperatur? 27,4, 27,9 eller 28,3*C?
Det er temperaturutloggingene fra den aller siste juli- dagen, den i går, på fredag den 31.7. det blir snakk om. Ifølge retningslinjene for de FEM VARMESTE på nettportalen "yr.no"er det bare godkjente klimastasjoner som skal telle med i maks.temp. og / eller dagene med nordisk sommervarme (TAX >= 20,0*C), med høysommervarme (TAX >= 25,0*C), eventuelt tropevarme (TAX >= 30,0*C). Det har Vær og Vind direktør Cecilie Stenersens forsikringer om. Meget varme steder, spesielt i det nye Viken-fylket, nærmere bestemt i det tidligere Buskerud fylke, 24710 GULSVIK JERNBANESTASJON og 26820 HOKKSUND- NIBIO er sterke konkurrenter i så måte. Høyeste maks.temp. mellom de timevise øyeblikkstemperaturene i går var 28,3 grader ved Hokksund-NIBIO i timen mellom seks og sju i går kveld. Dette stedet hadde 27,9 grader som høyeste timevise øyeblikkstemperatur (momentantemperatur) kl. 18.00 i går. På Gulsvik Jernbanestasjon var høyeste maks.temp. lik 27,6 grader i timene kl. 15.00 -- 16.00 og kl. 16.00 -- 17.00, med høyeste momentantemperatur kl. 16.00 med 27,5 grader. Nettportalen "yr.no" har 27,4 grader som høyeste temperatur i hele landet i går, faktisk det samme som den høyeste i Nord-Norge i siste måned, fra Pasvik- Svanvik, mandag 20.7. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|