Samarbeids- partnere:





|
ENDA FLERE STEDER HADDE NORDISK SOMMERVARME I DAG: - Men ingen slo Valldal-Linges 22,1*C
Bærum, 01.10.20: Da ekstremdøgnet torsdag 1. oktober anno 2020 var over kl. 20.00 CEST i kveld, var det til sammen 20 offisielle steder hos Meteorologisk institutt der temperaturene hadde passert 20,0 grader, dvs. hadde hatt en nordisk sommerdag!
I en sen kveldstime følger Vær og Vind opp den vær- saken vi la ut sent i ettermiddag der vi hadde Valldal- Linge på indre Sunnmøre på topp med 22,1 grader i maksimum. Dermed ble det nøyaktig 20 steder med nordisk sommervarme i dag, ifølge våre søk i eKlima- databasen til Meteorologisk institutt. Vi har samtidig kikket på de FEM VARMESTE i kveld på nettportalen "yr.no" der vi på delt annenplass med 21,3 grader finner stedet bindestrek (-). Vårt lille detektivarbeid viser at bindestrek på "yr.no" var Brusdalen i Ålesund, som nylig erstattet Brusdalsvatn i samme by.
- Dagens nordiske sommertemperaturer Her følger Vær og Vinds komplette oversikt, med data hentet ut fra Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima for oss utenfor Instituttet). Vi utelukker ikke at det i oversikten vår kan finnes fortsatt svartelistede klimastasjoner:
* 22,1 grader Valldal-Linge på indre Sunnmøre * 21,8 grader Svelgen II i Bremanger i Nordfjord * 21,4 grader Tingvoll I på Nordmøre (topper på "yr.no") * 21,3 grader Ørskog på Sunnmøre, og Brusdalen i Ålesund * 21,2 grader Emblem i Ålesund * 21,0 grader Bergen-Florida VVV * 20,9 grader Valldal-Muri på indre Sunnmøre, og Bergen-Florida UiB * 20,7 grader Fjærland-Bremuseet i Sogn * 20,5 grader Åndalsnes-Kamshaugen, Molde Lufthavn, og Hustadvatn i Hustadvika kommune * 20,3 grader Tafjord på indre Sunnmøre * 20,2 grader Voss-Vossevangen * 20,1 grader Sunndalsøra III, Kristiansund Lufthavn, Ørsta-Volda Lufthavn, Fureneset i Fjaler i Sogn, og Åsane i Bergen. - - - Som man vil se, var også det nye Vestland fylke representert på denne oversikten, med bl.a. begge klimastasjonene til Vêrvarslinga på Vestlandet og Universitetet i Bergen på Bergen-Florida. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
TIDENES VARMESTE SEPTEMBERHELG: - Søndag toppet Sigdal-Nedre Eggedal sør i Buskerud med tangering av norgesrekorden på 28,6*C
Bærum, 12.09.23: I disse valgdager har Vær og Vind helt oversett at NIBIO-klimastasjonen Sigdal- Nedre Eggedal søndag nådde 28,6 grader i maksimumstemperatur. Det er tangering av den bare to år gamle norgesrekorden i septembervarme fra Drammen!
Les mer |
FREDAGSVARMEN I SUNNHORDLAND: - Etne bare tre tideler fra norgesrekorden i september
Mandal-Eigebrekk, 09.09.23: September har startet rekordvarm både på Øst-, Sør- og Vestlandet. En foreløpig topp kom i går, fredag, da den nye klimastasjonen Etne II i Etne i Sunnhordland nådde 28,3*C i maks.temp. mens Stavanger endte på 27,5.
Les mer |
SOMMERENS TREDJE TROPENATT: - Ikke kjøligere enn 20,6 grader på Hammerfest Lufthavn i natt
Bærum, 03.08.23: Temperaturen i natt på Hammerfest Lufthavn gikk ikke under 20,6 grader mellom åtte i går kveld og åtte i morges. Vær og Vind kan dermed notere årets -- og sommerens -- tredje tropenatt i det laaange landet vårt...
Les mer |
Nyhetsarkiv
|