Samarbeids- partnere:





|
21,7 GRADER I ÅNDALSNES I GÅR: - Sommerhalvårets hittil høyeste
Mandal-Eigebrekk, 12.05.21: Mandag svingte en ny varmfront inn fra Nordsjøen og Norskehavet. Igjen forekom landets høyeste temperaturer i Midt-Norge. Åndalsnes- Kamshaugen toppet temperaturlisten med sine 21,7 grader. Det er årets hittil høyeste!
Sammenlignet med norgesrekorden i varme på datoen den 11. mai -- som ifølge Vær og Vinds rekordoversikter er 26,2 grader fra Rygge v/Moss i 1981, altså for nøyaktig 40 år siden -- er kanskje ikke 21,6 grader så mye å "skrive hjem" om. Vi gjør det likevel. Nettopp fordi det er hittil årshøyeste i 2021! Dessverre var døgnoppsettet på Meteorologisk institutts eKlima-database blokkert for vår nettadresse tidligere i dag. Derfor måtte vi påkalle klimaforsker Jostein Mamens oppmerksomhet. Han fikk i oppdrag å liste ut de 15 høyeste maks'ene fra i går.
- 13 hadde nordisk sommervarme Mamen understreker at oversikten han sendte oss, ikke er direkte gjengivelse fra eKlima-databasen, men omfatter bare de GODKJENTE klimastasjonene. Dette får Vær og Vind til igjen å stille spørsmål om hvorfor eKlima-databsen, identisk med Meteorologisk institutts datavarehus, også publiserer data som ikke holder mål! Oversikten omfatter denne gangen bare steder i Møre og Romsdal og Trøndelag fylker, med ett unntak for Etne II i Etne kommune i Sunnhordland! Fram til denne datoen i mai (altså den 11.5.) har det aller varmeste i moderne norsk klimahistorie vært de 28,4 gradene som ble målt på Nelaug- Jernbanestasjonen øst i Agder i 1990. Den gangen for 31 år siden var det en kortvarig varmebølge over Østlandet og Sørlandet med 28,4*C allerede på den tredje mai-dagen! Gårsdagens maks'er kommer her:
* 21,7 grader Åndalsnes-Kamshaugen * 20,9 grader Kristiansund Lufthavn * 20,7 grader Orkdal-Thamshavn * 20,6 grader Rissa III på Inntrøndelag * 20,4 grader Hitra-Sandstad II i Trøndelag, og Tingvoll I på Nordmøre * 20,3 grader Ørlandet Flystasjon (Ørland III) * 20,2 grader Mære III v/Steinkjer, og Frosta * 20,1 grader Saupstad i Trondheim, og Etne II i Etne i Sunnhordland * 20,0 grader Værnes (Trondheim Lufthavn), og Sunndalsøra III ¤ 19,9 grader Åfjord III på Fosen, og Sverresborg i Trondheim. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|