Samarbeids- partnere:





|
TI HØYSOMMERVARME STEDER ØSTENFJELLS TIRSDAG: - Varmest i landet på Hokksund i Øvre Eiker med 26,2*C
Mandal-Eigebrekk, 08.09.21: I sterk kontrast til hva kveldens NRK-TV-meteorolog Bente Marie Wahl, presenterte som de tre varmeste stedene i Dagsrevyen 21, kan Vær og Vind presentere de til sammen ti offisielle stedene som nådde 25,0 (høysommer).
Mens NRK-Dagsrevyen 21 ved kveldens tv-værmelder, statsmeteorolog Bente Marie Wahl, hadde Notodden og Sande med norsk høysommervarme i dag, dvs. en maks.temp. på 25,0 eller enda varmere, kan Vær og Vind med referanse til våre søk i Meteorologisk institutts datavarehus (eKlima-databasen), presentere de til sammen ti stedene som nådde nivået for norsk høysommervarme. Ifølge Vær og Vinds rekordoversikter er norgesrekorden på dagens dato (den 7.9.) de 26,3 gradene som Hokksund-NIBIO i Øvre Eiker logget ut i 2016, altså på dagen for fem år siden. I dag var "naboen", Hokksund-Loe, bare en tidel oppunder norgesrekorden den 7.9.2016!
- Det varmeste i dag Ifølge dataene i eKlima var dette de ti stedene som hadde norsk høysommervarme tirsdag:
* 26,2 grader Hokksund-Loe i Øvre Eiker (ikke med i NRK-Dagsrevyen 21) * 26,0 grader Ramnes-Kile vestre i Tønsberg (ikke med i NRK-Dagsrevyen 21) * 25,9 grader Notodden Flyplass (på topp hos B.M. Wahl og NRK-Dagsrevyen 21) * 25,6 grader Vestfossen i Øvre Eiker, og Hokksund- NIBIO i samme kommune (ikke med i NRK-Dagsrevyen 21) * 25,2 grader Flesberg i Numedal (ikke med på oversikten over de tre varmeste stedene i dag på NRK- Dagsrevyen 21) * 25,1 grader Sande-Galleberg nord i Vestfold, og Horten-Nykirke (siste ikke med i NRK-Dagdrevyen 21) *25,0 grader Mjøndalen-Orkidéhøgda, og Bø-NIBIO i Telemark. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|