Samarbeids- partnere:





|
EKSTREMVÆRET GYDA: - Kan hun gi nye nedbørrekorder i Møre og Romsdal og Trøndelag?
Bærum, 12.01.22: Meteorologisk institutt sendte i går ut rødt farevarsel om ekstremværet Gyda for fylkene Møre og Romsdal og Trøndelag og ekstreme nedbørmengder og usedvanlig sterk vind fra onsdag morgen med de konsekvenser dette fører med seg...
I løpet av halvannet døgn antyder værvarselet nedbørmengder opp mot 200 mm på utsatte steder i de to fylkene, noe mindre lengst nord i Vestland fylke. I den forbindelse lurer Vær og Vind på om det blir satt nye døgnrekorder for nedbøren i januar måned når døgnnedbøren logges ut i morgen tidlig, torsdag. Dette er data som verken yr.no eller @Meteorologen har twitret om.
- Hvor mye må det da komme? Fra Vær og Vinds eksklusive rekordoversikter kan vi bringe fylkesrekordene for døgnnedbøren i de to aktuelle fylkene. De er:
# Møre og Romsdal: 140,0 mm, Halsafjord i Tingvoll, den 9.1.1907
# Trøndelag: 148,5 mm, Lysvatnet i Åfjord, den 28.1.1932.
NB: Dette er døgnnedbøren i det offisielle nedbørdøgnet morgen-til-morgen på den datoen som nedbøren er målt om morgenen, for både nedbørstasjoner og komplette klimastasjoner kl. 07.00.
For det nye storfylket Vestland er døgnrekorden 206,0 mm fra Grøndalen i Flora, oppunder Ålfotbreen, den 11.1.1992. -- I meteorologenes røde farevarsel er det bare den aller nordligste delen av det nye storfylket som kan risikere de store nedbørmengdene. Copyright: Bernt Lie
Tilbake
|
 Nyheter
FEBRUARNEDBØREN I LOFOTEN: - Ny norgesrekord for ett døgns nedbør i februar på Kvitfossen i Vågan = 221,9 mm!
Bærum, 02.03.23: Klimatologisk månedsoversikt fra Meteorologisk institutt viser bl.a. at den nye norgesrekorden for ett døgns nedbør i februar økte til 221,9 mm på Kvitfossen i Vågan øst i Lofoten den 9.2. Tidligere norgesrekord var på 188,3 mm.
Les mer |
FØNVINDEN ØSTAFJELLS FREDAG KVELD I SIGDAL: - Tidenes nest største temperaturstigning på en klokketime
Bærum, 13.02.23: Vær og vind må gjøre en liten justering på en tidels grad i den temperaturstigningen vi skrev om i forgårs på klimastasjonen Sigdal-Nedre Eggedal. Den var på 18,6 grader og ikke 18,5. Det ble en 2.-plass og ikke ny norgesrekord!
Les mer |
FØNVIND ØSTAFJELLS: - Fredag kveld steg temperaturen på Sigdal-Nedre Eggedal med hele 18,5 grader på EN time!
Bærum, 11.02.23: Her i Vestre Bærum ble vi bråvekket et par minutter før to i natt av kraftig vind som hylte rundt hushjørnet. Da steg temperaturen -- som følge av den kraftige fønvinden -- på fem kvarter fra minus 3,9 grader til åtte plussgrader!
Les mer |
Nyhetsarkiv
|